by.: http://simmetria.tk/
Az íves tetőszerkezet gondolatmenetét továbbfejlesztve most egy szép, egyszerű, ívelt hidat építünk. Nem is rabolnám tovább a szót, vágjunk bele!
Mindennek az alapja: az alap. Amilyen hosszúságú hidat szeretnénk, olyan távolságra lerakunk két tégla-alapozást (arra figyelj oda, hogy a két leendő "pillér" közötti távolság páratlan négyzet legyen - ez jelenleg nálam 5, de lehet kísérletezgetni hosszabb híddal is, csak úgy egy picit bonyolultabb a dolog. A szélesség szabadon választható, annak nincs a későbbiekben jelentősége. Ha megvan a híd két vége, a közbenső területet kitöltjük lábon álló alapozással.
Ezután kiválasztjuk leendő hidunk padlóburkolatát. Ehhez a fajta hídhoz mindenképp valami egyszerű faburkolatot ajánlok, csak arra vigyázz, hogy miután kész a híd íve, nem fogod tudni egykönnyen megváltoztatni.
Következő lépés a korlát kiválasztása, ezt sem tudod később módosítani, úgyhogy alaposan fontold meg, milyet szeretnél. Ha jól megnézed az alábbi képet, megfigyelheted a két kis fa-pillért a híd alatt. Ezekre nincs szükségünk, úgyhogy eltávolítjuk őket: építs egy medencét a híd alá...
...és kész is. Ha összekötőlépcsőket teszel a két végére, már most egy használható hidat kapsz, de mi nem érjük be ennyivel :)
Most már törölhetjük a medencét (ne használd a CTRL+Z vagy az "undo" gombot, mert akkor az oszlopok is visszakerülnek), helyette elkezdjük kialakítani a híd alatti vizesárkot. A mélysége akármekkora lehet, ez nincs hatással a hídra. Nem kell most egy egész folyót megcsinálni, ez ráér később, csak a híd alatt legyen meg a víz.
Aki már olvasta és begyakorolta az íves tetőszerkezet tutorialban leírtakat (fekete pont annak aki ezt elmulasztotta :)) az már nagyjából tudni fogja, mi a menete az ív elkészítésének. Építünk két falat a híddal párhuzamosan, mindkét irányban egy-egy kockányival nyúljon tovább, mint a híd.
Majd tetszőleges padlóburkolatot helyezünk a falak tetejére 1-1 sorban. Én most is a modthesims2.com-ról szerzett számozott padlólapokat használom szemléltetésként.
Itt jön egy kis változás a tetőszerkezethez képest, ugyanis a híd egy alapozásnyi magasságra van a talajtól. Mindkét segédfal vége után 3-3 kockányira tegyünk egy-egy kocka alapozást, majd távolítsuk el a falat:
Majd CTRL+SHIFT+C után írjuk be a boolprop constrainfloorelevation false kódot, és a talajegyengető eszközzel az egyik saroktól elindulva az átlósan ellentétes sarokig hozzuk egy szintbe a híddal a padlólapokat.
Valahogy így néz most ki a dolog:
Itt az idő, hogy eldöntsd: a híd mindkét végére lépcsőt teszel, vagy az egyik oldalon lépcső lesz, és a másik oldalon folytatódik majd az alapozás, amin a leendő ház bejárata lesz? Én most az egyszerűbb megoldást választom, és összekötőlépcsőket (Connecting Stairs) teszek a híd mindkét végeire.
Kezdhetjük az ív kialakítását. A középső padlólapot (nálam a 4. számú) 6 kattintásnyi magasságra felemelem - az íves tetőszerkezet tutorialban írtam, hogy el lehet térni ezektől a számoktól domborúbb vagy laposabb ív elérése érdekében, de a hidakat nem célszerű meredekebbre építeni, mert nem fog tudni átmenni rajta a sim. Természetesen laposabb ívet készíthetsz, ha úgy tetszik jobban.
A talajegyengető eszközzel húzunk egy csíkot a most megemelt padlólaptól a szemben levőig:
Ezután a 6. és 7. padlólap között 5 kattintásnyi magasságra emeljük a talajt
És újból áthúzzuk a hídon a talajegyengető eszközt.
A szemben levő fal frissen felemelkedett részéről indulva egyenesíts ki 5 padlólapot:
Majd most hátulról indulva emeld a hidat.
Utána egyenesítsd ki teljesen a hátsó falat az egyik szélről indulva:
Majd a közelebbi falon a 6. és 7. padlólap között két kattintással süllyeszd le a földet.
A 7. és 8. padlólap között 3 kattintással emeld meg a talajt, így a 7. lap vízszintbe kerül.
Innen indulva megint kiegyengetjük a hidat:
Újból kiegyenesítjük a hátsó falat a 7. padlólaptól indulva az 1. számúig (a második a sorban)
Az első falon pedig a 2. laptól a fal elejéig (ugyanis a talajegyengető eszköz használatakor nem állhatsz meg lejtős lapon)
A két 1. számú lap közötti rész kiegyenesítjük:
Az utolsó simítások következnek. Az alapozás-kockától indulva kiegyenesítjük a közelebbi falat,
Szintén az alapozástól kiegyenesítjük a szemben levő alapozás-kockával és a két 8. számú lappal bezárt területet:
És ugyanezt elvégezzük a híd másik végénél is.
Ezzel el is készült legújabb építészeti műremekünk. Ne felejtsd el az aktivált kódot kikapcsolni a végén, írd be CTRL+SHIFT+C után a boolprop constrainfloorelevation true varázsigét.
A következő hidas tutorialban ezt a módszert továbbfejlesztve, egy többpilléres kőhidat építünk majd. Lehet addig próbákozni vele :)
|